UA-112487252-1 UA-112487252-2 UA-112487252-3 UA-112487252-4

ZENA (Kseniia Prostitova) - Uluslararası Ödüllü Piyanist & Piyano Öğretmeni

ONLİNE VE YÜZ YÜZE DERSLER HAKKINDA DUYURU

Bu eğitim yılında yüz yüze derslerin yanında yeni başlayanlar hariç olmak üzere online eğitim programlarımızda vardır. Yüz yüze derslerde eğitim alanında aynı anda birden fazla öğrenci olmamasına karar verilmiştir ve dersler arasına boşluklar bırakılmıştır.
Yüz yüze dersler gerekli tedbirler alınarak devam etmektedir. Bu tedbirler kapsamında;
- Dersler, bekleme salonu ve derslikte kişi başı en az 20 m2'lik alan olacak şekilde gerçekleşmektedir.
- Tüm alanlar düzenli olarak genel temizlik malzemeleriyle temizlenmekte ayrıca temas yüzeyleri cilde zarar vermeyen, allerji yapmayan doğal dezenfektanlarla (Hipokloröz asit) temizlenmektedir.
- Ders sayısı azaltılmış ve öğrencilerin birbiriyle temasından kaçınmak için iki ders arasında makul boşluk bırakılmıştır.
- Dersler arasında temas yüzeyleri cilde zarar vermeyen, allerji yapmayan doğal dezenfektanlarla (Hipokloröz asit) temizlenmektedir.
- Ders sayısı azaltığından ve dersler arası boşluklar olduğundan kontenjan sınırlıdır. 14.02.2021

Verilen Özel Dersler

Özel Piyano Dersi

Yeni başlayanlar, temel eğitim almışlar, ileri seviye piyano bilgisine sahip öğrencilere piyano derslerinin yanında, piyanizm teknik dersleri ve masterclass dersleri de verilmektedir.

Müzik Okullarına Hazırlık

Eğitimimiz, temel sınav eğitimi ve bunun yanında kişiye özel piyano, şan ve bestecilik eğitimini kapsamaktadır. Eğitimimiz konservatuvar, müzik ilk, orta ve lisesi, güzel sanatlar liseleri ve müzik eğitim fakültelerine hazırlık amacı taşımaktadır.

Kulak Eğitimi ve Müzik Teorisi

Kulak eğitimi derslerinin yanı sıra, müzik teorisi dersleri kapsamında ihtiyacınıza yönelik, temel müzik eğitimi, solfej, armoni, modülasyon ve form gibi konularda ki eksikliklerinizi gidermek için verilen derslerdir.

Özel Şan Dersi
Öğrencinin isteği ve amacına yönelik, her düzeyde şan ve vokal eğitimi verilmektedir. (Şan dersleri şan öğretmeni Tikhon Prostitov ile birlikte verilmektedir.)

Eğitmeninizi Seçerken...
Yeterlilik

Eğitimcinizin mutlaka işinde yetkin ve yeterli olup olmadığını kontrol edin. Deneyimi ve yeterli eğitimi olmayan veya öğrenciden alacağınız dersler sonucu ileride telafisi çok güç olan teknik ve müzikal sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Müzik eğitimi kişiye özel bir eğitimdir. Öğrencinin fizyolojisi, müzikal bilgi, ilgi ve kültürü, öğrenme süresi gibi bir çok önemli faktörden dolayı öğrenciye göre ders içeriği hazırlanmalıdır. Bu nedenle eğitimci seçerken, öğrenci ders kayıtlarını ve konser kayıtlarını isteyin ve karşılaştırın. 

Müzikal Bilgi ve Müzikalite

Eğitimcinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda eğitimcinizin uluslararası müzikal bilgisidir. Bir kitabı veya metodu takip eden bir eğitimci, öğrencinin gelişimine, ilgi ve isteğine engel teşkil edebilir. Geniş persfektifi ve vizyonu olan, müzikal bilgisi güçlü bir eğitimci gelişime daha fazla katkı sağlayacaktır.

Müzik eğitiminde kazanılan teknik beceri, müziksel ifade gücüne erişmede bir araçtır. Esas olan teori ve pratiğin harmanlanması ve müzikaliteyi geliştirmektir. Bu nedenle mümkünse eğitimcinizi seçerken öğretmenliğinin yanında, işini faal olarak yapıyor olmasına dikkat ediniz. Eğitimcinizin konser ve kayıtlarını dinlemek size bir fikir verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Piyano Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Piyano Hakkında Merak Edilenler

Bu konuda internette ciddi bir bilgi kirliliği var, eğer eğlence (hobi) amaçlı piyano dersi almayacaksanız yeni başlayanlar, piyano eğitimi alanlarla aynı kalitede iyi bir piyano almalıdırlar. Belki ilk etapta bütçeyi düşürmek için bildiğiniz birilerinden kaliteli ve bakımlı bir 2.el piyano alınabilinir.  

Bütçenizin yettiği en iyi piyanoyu almanız gerekir. Dijital piyanolarda en çok satılan markalar en iyi diye bir şey olmadığınıda hatırlatmak isteriz. Dijital piyanolarda akustik piyano performansına en yakın olan piyano en iyi piyanodur. Bununda bir çok kriteri vardır. Başlangıç modeli iyi performans veren piyanolarda mevcuttur, gözünüz korkmasın. Tercih akustik piyano olmakla birlikte hem pahalı, hem de sonrasında bakım maliyetleri yüksektir ve apartman şartlarında komşularınızla sorun yaşayabilirsiniz. Onun için bu konuda durumunuza en uygun piyano için eğitimcinize danışmanızı öneririz.  

Kaliteli bir dijital piyanoyu mart 2021 tarihindeki fiyatlarla 5.000 - 6.000 TL başlangıç fiyatlarıyla alabilirsiniz, akustik piyanolar çok daha pahalıdır. Size kattıkları ve yıllarca kullanım ömrüyle aslında piyanolar size sundukları bakımından pahalı bir enstrüman değildir.  

Öncelikle amacınızı ve şartlarınızı göz önüne almalısınız. Her iki piyano tipininde avantajları ve dezavantajları vardır. Akustik piyanonun özelliklerini başarılı taklit eden bir dijital piyano, piyano eğitiminizde ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır ama tabi ki akustik piyano ilk tercihtir.  

İster akustik isterse de dijital piyano olsun zamanla yıpranan parçalar içeren aletlerdir, nasıl kullanıldıkları ve bakımlarının iyi yapılıp yapılmadığı önemlidir. Bu nedenle ikinci el piyano alırken, güvenilir bir yerden veya bildiğiniz bir kişiden almak, hatta mümkünse anlayan birinden destek istemeniz yararınıza olacaktır. Bunlara dikkat ederseniz 2. el piyano alırken korkulacak ve çekinecek bir durum yoktur.  

Akustik piyano hassas mekanik yapısı sayesinde , parmaklarınızdaki en küçük harekete bile tepki verir, tuş hissiyatı size güzel bir çalma keyfi sunar. Çıkardığı ses, ortam akustiği ile birleştiğinde çok doğal ve etkileyicidir. Bakımları zamanında ve doğru yapıldığında çok uzun seneler görevini yerine getirir. 

Büyük hacimli ve ağır olduklarından sık sık yeri değiştirilebilecek bir enstrüman değildir. Isı ve nemden etkilenir ayrıca belli bir süre çalındıktan sonra akort edilmesi gerekir. Çok sık kullanılmıyorsa bu süre en fazla 6 aydır. Bakım maliyetleri vardır. Sürekli akortsuz bir piyano çalınması gelişiminize zarar verir. Taşınmanız durumunda özel kişilerce usulüne uygun taşınması gerekir. Sesini azaltma şansınız olmadığından müstakil evde yaşamıyorsanız, her istediğiniz zamanda çalmanız mümkün olmayabilir.    

Piyano akordunu akordörler yapar ve uzmanlık gerektiren zor bir iştir. Piyanonuzu siz akort edemezsiniz. Aynı zamanda belli aralıklarda uzman kişilere bakımını yaptırmanız gerekir, sizin yapabileceğiniz bir şey değildir.  

Dijital piyanoların hem sesini açabilir veya kısabilir hemde kulaklıkla kullanabilirsiniz. Akort yaptırmanız gerekmez, ısı ve nemden akustik piyano gibi etkilenmez. Taşınırken veya evin içinde yer değiştirirken özel taşıyıcı gerektirmez. Akustik piyano ses kaydı uzmanlık ve ekipman gerektirir, dijital piyano ile kolayca ses kaydı alabilirsiniz. 

 Tuş hissiyatı akustik piyanoya yakındır ama birebir aynı değildir, bazılarında çok yakındır bazılarında ise o hissiyatı kesinlikle alamazsınız. Akustik piyanodan çıkan sesi taklit ettiğinden bazı dijital piyanoların sesi gerçeğe çok yakınken bazılarınınki son derece yapaydır. Tuş mekanizmaları plastik ağırlıklı malzemelerden üretildiği için hor kullanılması ömrünü ciddi şekilde azaltır.  

Marka ve modelden bağımsız olarak, doğal sese en yakın ve tuş hassasiyeti gerçeğe en yakın dijital piyanolar tercih edilmelidir.  

Hayır, org ile piyano öğrenemezsiniz. Kısa bir süre belki ilk derslere başlarken evde bir org varsa piyano almaya karar verene kadar 1-2 hafta küçük yaş grubunda tavsiye etmesek te kullanılabilinir.  

Piyano Çalmak İsteyenlerin Merak Ettiği Sorular - Piyano Eğitimine Başlamadan Önce Sık Sorulan Sorular - Piyano Çalmaya Başlamadan Önce Akla En Çok Takılanlar

Piyano eğitimi için belli bir alt sınır yoktur. Yetenekli bir öğrenciyse 6-7 yaşlarını beklemek zaman kaybı olacaktır. Kısaca öğrencinin yeteneğine, fizyolojisine ve gelişimine bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterir.  

Eğlence (hobi) amaçlı piyano öğrenmek istiyorsanız yetenek şart değildir. Ama gerçek bir piyano eğitimi için öğrencinin bazı temel yeteneklere sahip olması gerekir.  

Müzikal yeteneği olan bir öğrenci için yaşı ne olursa olsun piyano öğrenmesi çok zor bir enstrüman değildir. Her müzik enstrümanın öğrenme için zorlukları vardır ama düzenli pratik ve çalışmayla bunlar kolaylıkla aşılabilinir.  

Derslerimizin işleyiş şekli olarak yeni başlayanlar 14 haftada piyano çalmaya başlar ve dönem sonu konserinde eserlerini sergilerler.  

Solaklarda diğer herkes gibi piyano çalabilirler, hatta literatürde çok önemli solak piyanistler vardır.  

Piyano eğitimi günlük olarak en az 1 saat çalışma gerektirir. Günde en az 1 saat piyano çalabileceğiniz bir yer varsa evinizde piyanonuz olması şart değildir. Böyle bir imkanınız yoksa evde de piyanonuz yoksa yeni başlayanlar piyano alana kadar makul bir süre derslere gelebilir ama en kısa sürede piyano almanız eğitiminiz için gerekli olacaktır.  

Org ile piyano öğrenilmez, birbirinden tamamen farklı enstrümanlardır. 

Eğlence (hobi) amaçlı dersler dışında her yaş grubuna her seviyede piyano dersi vermekteyiz. Eğlence (hobi) amaçlı piyano dersi verilmemektedir.  

Bir eğitimci bularak ona danışmanızı öneririz, böylece potansiyelini ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bizimle iletişime geçip tanışma dersi talep edebilirsiniz, tanışma derslerimiz ücretsizdir.  

Eğer belli yaşın üstündeyseniz temel nota bilgisine sahip olmanız gerekir. Kulaktan veya ezberden piyano öğretimi yapmamaktayız. 

Evet dürüst olmak gerekirse bir miktar zorlanırsınız ama yeteneğiniz ve isteğiniz varsa piyano çalmayı öğrenebilirsiniz.  

Böyle bir yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, bir eğitmenle görüşmenizde fayda var. 10-15 dakika içinde eğitmeniniz potansiyeliniz hakkında sizi yönlendirecektir.  

Bu kişiden kişiye, öğrenme hızınız, bilginiz ve eğitim programınızla alakalıdır. En genel anlamda minimum günde 1 saat çalışmanız beklenir. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar öğrenme hızınız artar.  

Ben renklerle piyano eğitimini önermiyorum ve hiçbir öğrencim içinde uygulamıyorum. Faydalı olduğunu da düşünmüyorum. O yaştaki bir öğrenciye bir şeyi başka bir şeyle öğretmeyi sakıncalı buluyorum.  

Hayır öğrenemezsiniz. Eğlence (hobi) amaçlı müzik çalmaya çalıştığınız güzel zamanlar geçirirsiniz.  

Piyano dersleri birebir yapılan kişiye özel derslerdir ve dolayısıyla program kişiye özel hazırlanır. Her bir öğrencinin fizyolojisi, ilgi alakası ve düzeyi aynı olmadığından, standartlaştırmak için hazırlanan piyano metotları öğrencinin gelişimine tam anlamıyla fayda sağlamamaktadır. Ben ders içeriklerini öğrenciye özel, ihtiyacına göre hiç bir metot kullanmadan hazırlıyorum. 

Uzaktan eğitim veya başka bir ifade ile online piyano eğitimi sadece belli bir donanıma sahip öğrenciler için faydalı bir modeldir. Ustalık sınıfı (masterclass) veya ileri piyano teknikleri dışındaki dersler yüz yüze yapılmalıdır. Yeni başlayanlar veya belli bir donanıma sahip olmayanlar için bu tip derslerin faydalı olacağını düşünmüyorum.  

Piyano çalabilmek için belli bir parmak yapısına sahip olmanın gerekmez. Uzun parmaklılar bazı eserleri daha kolay çalabilir ama bazı eserleri de kısa parmaklılar daha kolay çalabilir. Parmak uzunluğundan çok elinizi açtığınızda baş parmağınızla serçe parmağınız arasındaki mesafe önemlidir o da egzersizle ve çalışmayla olan bir şeydir.  

Bunun için onlarca kriter vardır, öğrenciden öğrenciye değişir ezbere bir şey söylemek mümkün değildir.  

Piyano kursu fiyatları ve piyano özel ders ücretlerini eğitimcinizin bilgi birikimi ve kalitesi çok etkiler. Özetleyecek olursak aldığınız eğitimin kalitesi kadar bir ücret ödemiş olursunuz. Ayrıca ödediğiniz paranın karşılığı ilerlemeye bakacak olursanız, bir piyano bölümündeki öğrenciden aldığınız piyano dersine ödediğiniz 1 yıl ücret bedeli ile öğrenecekleriniz, uzman bir eğitmenden alacağınız yaklaşık 1-2 aylık eğitime denk gelecektir. Dolayısıyla hem daha fazla para ve hem de zaman harcamış olursunuz ki aslında daha pahalıya ders almış olursunuz.   

Eğitim Alacağınız Yer Ve Öğretmeninizi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğitimcinizin mutlaka işinde yetkin ve yeterli olup olmadığını kontrol edin. Deneyimi ve yeterli eğitimi olmayan veya öğrenciden alacağınız dersler sonucu ileride telafisi çok güç olan teknik ve müzikal sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Müzik eğitimi kişiye özel bir eğitimdir. Öğrencinin fizyolojisi, müzikal bilgi, ilgi ve kültürü, öğrenme süresi gibi bir çok önemli faktörden dolayı öğrenciye göre ders içeriği hazırlanmalıdır. Bu nedenle eğitimci seçerken, öğrenci ders kayıtlarını ve konser kayıtlarını isteyin ve karşılaştırın. 

Eğitimcinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda eğitimcinizin uluslararası müzikal bilgisidir. Bir kitabı veya metodu takip eden bir eğitimci, öğrencinin gelişimine, ilgi ve isteğine engel teşkil edebilir. Geniş persfektifi ve vizyonu olan, müzikal bilgisi güçlü bir eğitimci gelişime daha fazla katkı sağlayacaktır. 

Müzik eğitiminde kazanılan teknik beceri, müziksel ifade gücüne erişmede bir araçtır. Esas olan teori ve pratiğin harmanlanması ve müzikaliteyi geliştirmektir. Bu nedenle mümkünse eğitimcinizi seçerken öğretmenliğinin yanında, işini faal olarak yapıyor olmasına dikkat ediniz. Eğitimcinizin konser ve kayıtlarını dinlemek size bir fikir verebilir. 

Eğitim alacağınız dersliğin ders verilebilecek ferahlıkta ve konforda olması önemlidir ayrıca derslikte bir öğrenci birde eğitimci için iki piyano bulunması gerekir. 

© Copyright 2020 - Adresimiz: Bağlıca/ANKARA İletişim: zena@zenaofficial.com - Whatsapp: 0312 999 87 03

Created with Mobirise - Find more